Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Podstawowym obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC pojazdu musi zostać wykupiona najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Ważną polisę OC przez cały rok musi mieć każdy zarejestrowany pojazd, nawet jeśli jest to motor nieużytkowany w zimie. Za brak polisy OC lub brak jej ciągłości grożą surowe kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny więc warto się upewnić, że auto jest ubezpieczone.

Czy auto jest ubezpieczone? Sprawdzenie polisy OC można przeprowadzić szybko w:

Bazach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

 1. Wejdź na stronę www.ufg.pl
 2. Wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN w pole pokazane poniżej:
 3. Otrzymaj wynik zapytania o pokrycie ubezpieczenia OC, w formie wyniku na przeglądarkę (A) lub dokumentu pdf (B):
  A: B:

Jak wykonać sprawdzenie ubezpieczenia oc w Bazach Centralnej Ewidencji Pojazdów?

 1. Wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl
 2. Wpisz numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji w pole pokazane poniżej:

 3. Otrzymaj wynik zapytania o pokrycie ubezpieczenia OC. Wynik jest widoczny od razu w górnej części strony (C). W dolnym prawym rogu (D) można znaleźć dodatkową informację o dacie ważności polisy OC.
  C: D:

W bazie CEPiK oprócz adnotacji o ubezpieczeniu samochodu uzyskamy dużo więcej przydatnych  informacji. Włącznie z historią szkód po VIN oraz informacjami na temat rejestracji pojazdu. Jeśli szkoda była znaczna to została odnotowana przez towarzystwo ubezpieczeń i wpisana do tej ogólnopolskiej bazy. Jak widać, sprawdzenie ubezpieczenia auta po rejestracji można bez problemu dokonać.

Pamiętaj…

 1. Zawsze upewnij się, że pojazd którym kierujesz ma aktualną polisę OC.
 2. Upewnij się, że pojazd którym kierujesz ma aktualne badania techniczne, gdyż od tego zależy ważność polisy OC.
 3. Po skorzystaniu z usług Consi.pl otrzymasz voucher na 200 zł zniżki na zakup OC i AC w dowolnym towarzystwie ubezpieczeń.
 4. Pamiętaj, należy zawsze sprawdzić ważność polisy OC! Ważność ubezpieczenia OC pomoże Ci uniknąć wielu nieprzyjemności.