Rejestracja pojazdu
Dopuszczenie pojazdu do poruszania się po drogach publicznych wymaga jego rejestracji. Każdy samochód nowy i używany musi przejść tą procedurę administracyjną. Jak zarejestrować samochód oraz co jest potrzebne do rejestracji pojazdu zostało opisanie w niniejszym artykule. Znajdziesz w nim wszystkie informacje, które są niezbędne do rejestracji auta krajowego czy samochodu sprowadzonego z zagranicy. Rejestracji pojazdu dokonuje się w odpowiednim urzędzie tj. wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego, są z tym związane pewne koszty. Ile kosztuje rejestracja samochodu zależy od kilku czynników. Szczegóły w artykule.
Jak zarejestrować samochód?
Rejestracji pojazdu dokonuje się na wniosek właściciela, kierowany do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, czasowego zamieszkania lub siedzibę firmy. Starosta wydaje decyzję o rejestracji pojazdu, dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne. Wynika to z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o Ruchu Drogowym, Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602.
Od 2022 roku składający wniosek o rejestrację pojazdu może zachować dotychczasowy numer rejestracyjny, w tym również tablice obniżając koszty rejestracji, jeśli pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice otrzymane w należytym stanie i czytelne.
Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu?
Są terminy które musisz znać, gdyż za pewne rzeczy grożą kary. Masz miesiąc na załatwienie niezbędnych formalności po zakupie auta. Jedną z rzeczy za którą można dostać karę to brak informacji do właściwego starosty o nabyciu pojazdu. Zarówno sprzedawca jak i kupujący pod muszą dokonać zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdu do odpowiedniego starosty. Termin 30 dni na rejestrację auta w zależności od tymczasowych okoliczności ulegał wydłużeniu. Nie warto jednak zwlekać z rejestracją pojazdu, nie jest to usługa darmowa, po co dokładać kar za brak przerejestrowania lub zgłoszenia nabycia pojazdu. Pamiętaj, aby wszelkie formalności załatwić w ciągu 30 dni, wówczas na pewno unikniesz dodatkowych opłat związanych z przerejestrowaniem samochodu.
Co jest potrzebne do rejestracji samochodu?
Do wniosku o rejestrację pojazdu dokumenty należy dołączyć załączyć w oryginalne. W zależności czy rejestrujesz pojazd nowy czy używany, zarejestrowany w Polsce czy za granicą wymagania mogą się nieznacznie różnić. Nie bez znaczenia jest też interpretacja niektórych przepisów przez różne wydziały komunikacji. Skontaktuj się ze swoim wydziałem komunikacji i upewnij się, że na pewno masz wszystko, czego potrzebujesz. Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu to:
- dowód rejestracyjny
- dowód własności pojazdu
- dotychczasowe tablice rejestracyjne
- kartę pojazdu jeśli była wydana
- dokument tożsamości właściciela
Dowód rejestracyjny auta z zagranicy w zależności miejsca sprowadzenia czy dodatkowych adnotacji zawartych w samym dokumencie może wymagać tłumaczenia. W przypadku zakupu auta z zagranicy umowę sprzedaży warto przygotować w wersji dwujęzycznej, wówczas unikniemy kosztów tłumaczenia dodatkowego dokumentu. Wzory umowy kupna-sprzedaży pojazdu w wersji dwujęzycznej znajdziecie w naszym Serwisie, są przygotowane w kilku wersjach językowych.
Jak złożyć wniosek o rejestrację samochodu?
Wniosek o rejestrację samochodu możesz złożyć osobiście we właściwym urzędzie lub przez Internet. Wniosek składa się zgodnie z miejscem zamieszkania. Jeśli mieszkasz w Zielonej Górze, wniosek o rejestrację pojazdu składa się w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Zielona Góra. Jeśli mieszkasz na przykład w Świebodzinie, swój wniosek złóż w Wydziale Transportu i Komunikacji Starostwa Powiatowego w Świebodzinie. Jeśli wniosek składasz przez Internet to pamiętaj, że zarówno tablice rejestracyjne jak i dowód rejestracyjny musi zostać dostarczony do urzędu dokonującego rejestracji danego pojazdu. Aby dokonać rejestracji pojazdu przez Internet należy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela.
Ile kosztuje rejestracja pojazdu?
Koszt rejestracji pojazdu może się różnić w zależności czy jest to auto nowe, używane dotychczas zarejestrowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy. W przypadku auta sprowadzonego z zagranicy dodatkowym kosztem może być potrzeba tłumaczenia dokumentów pojazdu czy też umowy sprzedaży. Znacznym obciążeniem może być też zapłata podatku akcyzowego, jeśli zakupione auta posiada silnik o pojemności powyżej 2 litrów. Auto zakupione od prywatnej osoby wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych, podatek ten nie jest należny jeśli auto zakupimy na podstawie faktury VAT. Jeśli nowy właściciel zdecyduje się na pozostawienie dotychczasowych tablic samochodu zarejestrowanego w kraju również uniknie dodatkowe opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych. Aktualne koszty rejestracji samochodu to:
- koszt rejestracji auta krajowego bez wymiany tablic – 100,50 zł
- koszt rejestracji auta krajowego z wymianą tablic – 180, 50 zł
- koszt rejestracji auta z zagranicy bez tłumaczenia dokumentów – 256 zł
- koszt rejestracji auta z zagranicy z tłumaczeniem dokumentów – około 400 zł
- wartość podatku akcyzowego dla auta sprowadzonego z zagranicy – 3,1% lub 18,6% w zależności od pojemności silnika wartości rynkowej samochodu
- wartość podatku od czynności cywilnoprawnych dla aut krajowych – 2%
Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu
Wszelkie wzory formularzy, umów, wniosków i oświadczeń potrzebnych do rejestracji samochodu, zarówno krajowego jak i importowanego znaleźć można w naszym serwisie pod adresem: https://www.consi.pl/rejestracja-pojazdow/
Podobne artykuły:
Polskie tablice rejestracyjne