Jak napisać umowę sprzedaży samochodu?

Umowa sprzedaży samochodu – jak dobrze sporządzić?

Polskie prawo nie reguluje wprost kwestii w jakiej formie umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna być zawarta. W teorii zakup samochodu może odbyć się na podstawie umowy ustnej. Zdecydowanie jednak w przypadku kupna samochodu ten fakt najlepiej poświadczyć w formie pisemnej umowy sprzedaży.  Dobrze sporządzona umowa sprzedaży auta powinna zawierać kilka podstawowych elementów. Warto również sprawdzić czy wszystkie uzupełnione dane się zgadzają, czasem literówka w numerze VIN czy numerze PESEL może uniemożliwić rejestrację. Trzeba również pamiętać, aby w przypadku skreśleń obie strony parafowały zmianę. Dobrze jednak, jeśli umowa jest sporządzona w sposób przejrzysty i czytelny, bez żadnych błędów i skreśleń. Pamiętając o kilku zasadach przy sporządzaniu umowy podczas zakupu na pewno unikniesz problemów w trakcie rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Sprawdź dalej o czym pamiętać, aby dobrze sporządzić umowę.

Umowa sprzedaży samochodu – darmowy wzór  

Umowę kupna-sprzedaży samochodu do darmowego ściągnięcia znajdziesz pod tym linkiem.

Umowa sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Dobrze sporządzona umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać najistotniejsze dane na temat przedmiotu sprzedaży, danych kupującego oraz sprzedającego, a także miejsca jej sporządzenia i sposobu płatności. W przypadku kiedy kupujemy lub sprzedajemy auto z mankamentami dobrze również w umowie zapisać uwagi na ten temat, w przyszłości w przypadku sporów po zakupie auta łatwiej będzie o wyjaśnienie całej sytuacji. Zapis, w którym przenosimy prawa własności jest również jednym z najistotniejszych, o którym trzeba pamiętać. Aby dobrze sporządzić umowę sprzedaży samochodu i uniknąć problemów z jego rejestracją trzeba w niej zawrzeć odpowiedzi na następujące pytania:

  • Kiedy zawarta?  – informacja o dacie zawarcia umowy
  • Gdzie zawarta?  – informacja o miejscu zawarcia umowy
  • Kto sprzedaje?   – dane sprzedawcy tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL
  • Kto kupuje?         – dane kupującego tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL
  • Jakie auto?         – dane samochodu tj: model, marka, numer VIN, przebieg, pojemność silnika
  • Za ile?                  – informacja na temat ceny transakcji
  • Jak płatność?      – informacja na temat sposobu zapłaty np. przelew lub gotówka
  • Kiedy zmiana?    – informacja o momencie zmiany właściciela pojazdu, np. w momencie podpisania umowy lub w momencie otrzymania zapłaty

Dwujęzyczna umowa sprzedaży samochodu

Jeśli kupujesz samochód za granicą, aby uniknąć dodatkowych opłat za tłumaczenie dokumentów umowę kupna-sprzedaży pojazdu warto sporządzić w formie dwujęzycznej. Pod tym linkiem dostępne są m.in.:

  • wzór umowa sprzedaży samochodu w języku polsko-niemieckim
  • wzór umowa sprzedaży samochodu w języku polsko-francuskim
  • wzór umowa sprzedaży samochodu w języku polsko-ukraińskim
  • wzór umowa sprzedaży samochodu w języku polsko-angielskim